Hlavní stránka

Rozvody rekuperace

RozvodyRekuperace_12 Když jsem tu v jiném článku miňoval anabázi s firmou REHEAT a jejich kvalitou instalace prostupů rekuperace, ještě jsem netušil, že si to nakonec budu muset nainstalovat sám.

K tomuto závěru jsem dospěl po dalších pokusech získat od REHEAT nějaký termín kdy by mohlo instalaci provést. Vše zůstávalo bez odpovědi, v lepším případě "příští týden se ozveme a dohodneme" a nestalo se nic. Takže jsem bouchl pomyslnou pěstí do stolu a prostě si to rozvedu sám. Zahájil jsem to samozřejmě jako vždy pátráním - zjistil jsem, že napojit správně izolační rukávy se skladbou igelit-izolace-igelit ve specifických místěch jako jsou odbočky, není moc jednoduché, stejně tak je to poměrně silná vrstva a to zvětšuje kastlíky, prostupy (v betonu už bych to ani nezvládl kvůli těsnému armování), takže jsem zakotvil u kaučukových izolací a zjistil jsem, že je to přesně to co potřebuju - když se to slepí ve spoji speciálně k tomu určeným lepidlem, už se to dá roztrhnout jedině vedle, je to tenké a s lepšími vlastnostmi než ten izolační rukáv a to po všech stránkách. Zdánlivě je vysoká cena, ale ušetřím za práci firmy, která o zakázky nestojí, takže si to můžeme dovolit - i tak celkově ušetříme.

Než jsem udělal objednávku, raději jsem si několikrát výčetku dílů, která byla součástí projektu a nabídky prošel a shledal tam nesrovnalosti. Stejně tak jsem si prošel prostorové možnosti od vyústění, polohu trubek vůči různým kolenům a odbočkám a shledal další, takže jsem nakonec musel nad katalogy trávit spoustu času, kreslit, počítat, abych vybral ta správná kolena a díly, ze kterých se to celé sestaví. Pak přišel den D a všechno to dorazilo - byly toho 2 bedny na paletách, otep trubek a ještě extra zásilka s izolací, lepidlem a speciální kaučukovou páskou, kterou se ještě spoje přelepují.

RozvodyRekuperace_1 RozvodyRekuperace_2 RozvodyRekuperace_3

RozvodyRekuperace_4 RozvodyRekuperace_5 RozvodyRekuperace_6

A pak to vypuklo - začal jsem izolovat jednotlivé části, ze kterých se to pak na místě celé sestavovalo. Zní to jednoduše, při znalosti výpočtu obvodu té trubky přeci není problém ustřihnout správně široký kus izolace a jako samolepku jej na trubku nalepit. Jenže to skýtá menší zradu se kterou je třeba počítat - představte si 20mm pěnové gumy, která má na jedné straně samolepící vrstvu. Opravdu při vypočítaném obvodu 450mm bude stačit 450mm široký pás ? Odpověď zní "nebude". Ohnutí takového materiálu do oblouku neprobíhá tak, že by se strana s lepivou vrstvou přesně bez jakékoliv změny nalepila a zbytek natáhl, ale reálně zůstává nedeformovaný materiál někde kolem středu materiálu, cokoliv je blíže ke středu trubky se zhušťuje a cokoliv dál natahuje. Takže výpočtový průměr pro určení šíře pásu je nakonec o nějakých 20mm větší. Proto jsem u prvního lepení zíral na mezeru do která jsem pak musel vlepit další proužek izolace. Stejně tak to nefunguje u oblých dílů jako je koleno, kde se pracuje s kopulovitým povrchem. Můžete povrch pokrýt čtvercovou sítí, přeneést ji na izolaci a stejně Vám bude materiál chybět. Tady jsem nakonec přiměřeně ořízl takto vytvořenou šablonu okolo a po nalepení ořízl přesah.

RozvodyRekuperace_7

V rámci montáže jsem jednotlivé části v oblasti izolace lepil k sobě a často mezi ně vkládal pruh materiálu. Nakonec se to podařilo a celá větev přivádějící vzduch do místností je takto zaizolována s výjimkou uplného konce, kde je kus zaizolovaného wrapovaného rukávu. Ten je zde především jako tlumič hluku a je to tak i v projektu. Jinak jsem v trase další 2 velké tlumiče s vnitřní izolací.

RozvodyRekuperace_8 RozvodyRekuperace_9 RozvodyRekuperace_10

RozvodyRekuperace_11

Vyhrál jsem si i s vyústěním, kde je vždy kovový lem určený pro montáž talířových ventilů a je napojený na kus trubky s dvojitým těsněním, za sádrokartonem přechází do plně izolovaného kolena a izolovaného rukávu. Není tam nikde neizolované místo.

V průběhu práce jsem v místě instalace jednotky nakonec ještě musel dokupovat nějaká kolena, protože se do celé muselo řešit na místě podle reálného zapojení a polohy trubek, nicméně po roce topení chlazení a větrání shledávám celý rozvod bezproblémovým, takže se to povedlo. Stejně tak při instalaci nebylo třeba nijak moc řešit klapky na větvích (tedy 2 se lehce přiškrtily na odtahu), takže také OK.