Elektrotechnika

Reklama firmy Marimex říká "Autorádia jsou minulostí". V zadní stěně infrasauny je skutečně namontován panel, který se tváří jako přímo pro danou saunu vyvinutý vestavěný MP3 přehrávač. Chtělo by se říct - vida, konečně někoho napadlo, že objemné a těžkopádné autorádio lze nahradit malým ovládacím panýlkem. To jsem ovšem ještě netušil, jak "kvalitní" to bude přehrávač, a že budu těžce litovat, že není přeci jen vestavěno obyčejné autorádio.

Pracoval jsem na našich dvou nových cykloturistických kolech a chtěl jsem, aby měly pořádné osvětlení. Všude se doporučuje použít Auroru z DX, ale protože potřebuji vepředu i řidítkovou brašnu, musí světla jinam (pod brašnu), musí se k nim udělat dálkové ovládání z řidítek a externí akupack. Navíc ty Aurory z DX používají doslova odpadní LED bin B takže 100% fungují jen 2 ze 4 čipů (zbylé svítí méně, nebo mají barevnou odchylku) a ty dražší bin C, kde není 100% OK jen jeden čip. Takže kupovat hotovou z DX jsem nechtěl a kvalitní svítilna od značkového výrobce - to je velká spousta peněz.

Kdysi jsem stavěl jednoduchý programátor na LPT port – byl docela jednoduchý, ale způsob připojení již dnes vylučuje jeho používání na moderních počítačích, které LPT (a mnohdy již ani COM port) nemají. Přemýšlel jsem tedy co postavit, až jsem narazil na tento opensource programátor. Na první pohled mě zaujal tím, že je kompatibilní s STK500 a zároveň není k naprogramování jeho samotného třeba dalšího programátoru – stačí jej pouze postavit, připojit na USB a naprogramovat přímo z počítače.

V minulém čísle jsem slíbil, že poskytnu kompletní informace pro stavbu univerzální nabíječky Li-Ion článků. Protože podkladů ke stavbě je poměrně velké množství, bude návod rozdělen na dvě části. V tomto čísle si povíme něco málo o zapojení, plošném spoji a oživení a v příštím pak o zástavbě do vhodné krabice, připojení konektorů, přepínačů atd.

Nápad, že bych postavil nabíječku Li-Ion, která by byla víceúčelová se zrodil ve chvíli, kdy se mi podařilo najít zdroj omezeného množství nových nepoužitých článků. V té době jsem toho o Li-Ionkách a jejich nabíjení mnoho nevěděl, takže jsem se pustil do stavby nabíječek na základě speciálních nabíjecích obvodů. Narazil jsem však na již minule popsané problémy s nefunkčností (v jednom případě) a nedostupností obvodu (v druhém případě). Nasbíral jsem však tímto způsobem poměrně dost informací, takže jsem se nakonec rozhodl, že navrhnu nějaké jednoduché zapojení sám.