Hlavní stránka

Betonové podlahy

Betonové podlahy_8 Betonové podlahy se dají udělat buď svépomocí s velkou dřinou a nejistým výsledkem, nebo strojně a profíkama. Materiálu je to hodně a tahat to ručně by bylo bláznovství, takže zvítězil dodavatelský způsob.

Proč betonové podlahy? Mohl bych tu tvrdit, že nechci do domu ukládat odpad z odsíření tepelných elektráren ze kterého se převážně vyrábí anhydrit, ale s SDK je to to samé, takže tento argument asi nepoužiji. Další argument lidí, kteří preferují anhydrit je, že má rychlejší náběh. Jenže to my nepotřebujeme - budeme topit konstantní teplotou topné vody bez změn, ostatně stejně by se v domě projevily nejdříve druhý den. Doba vysychání, dilatace ani hmotnost nás netrápí i kdy je to dřevostavba - je navržena tak, aby to zvládla. Navíc oproti anhydridu nemusíme řešit nějaké broušení, nivelace a podobné ptákoviny - když to firma udělá pořádně, bude se pokládat rovnou na povrch, který vytvoří.

Přišel den D. Vše je připraveno a ráno na pozemku vznikla kupa bílého betoňáku a dorazila dodávka s připojeným strojem na míchání a čerpání betonu. Stroj má vlastní agregát,  takže nepotřebuje žádnou silnou zásuvku, jen obyčejnou na kompresor a přípojku vody, což byli schopni na místě zajistit z umyvadla ve venkovním záchodě. Dodávka odjela do DEKu pro 2 palety cementu a parta co dorazila zatím začala tahat hadice, přípravky, rozkreslili si po obvodu místností dohodnuté výšky a během hodinky bylo vše připraveno k zahájení betonáže.

Betonové podlahy_1 Betonové podlahy_2 Betonové podlahy_3

Betonové podlahy_4 Betonové podlahy_5 Betonové podlahy_6

A pak to vypuklo - pytel se střídal s násypkou na písek, do toho vždy hrst vláken, barel vody, zahučelo čerpadlo, uvnitř to z koše vyplivlo hromadu zavlhlého potěru a tak pořád dokola. Chlapi s hliníkovejma latěma, laser, vodováhy a po obvodu místností vznikala již od pohledu vzhledná a poměrně rovná vrstva betonu. Písek jim vyšel jen tak tak, ale asi to tak měli dobře spočítané, každopádně za 2 hodinky už venku začalo čištění a uvnitř se dokončovalo strojní gletování, kterým se to celé ještě dokonale zahladilo.

Betonové podlahy_7 Betonové podlahy_9 Betonové podlahy_10

Betonové podlahy_11 Betonové podlahy_12

Dostal jsem instrukce nevětrat, nevstupovat 3 dny a i pak to ještě nechat týden bez ventilace, zaplatil jsem a chvíli po poledni za nimi zvařel vjezd a bylo hotovo. Tak to byl doslova koncert.