Hlavní stránka

Prezervativ v modelářské praxi

Tak toto je přesný příklad hesla, že modeláři dokáží využít i to, co se pro jiné účely, než zamýšlel výrobce, zdá naprosto nevyužitelné. V našem kroužku jsme začali prezervativy využívat při laminování jednoduchých krytů motoru.

Vtip je v tom, že při navléknutí prezervativu na kopyto (stačí vybroušené ze dřeva či zbytků balzy) vytvoří slabá latexová blána takřka dokonalý povrch (případné prohlubně jsou překryty) a navíc lubrikované prezervativy jsou vlastně pokryty již od výrobce vrstvičkou separátoru. Na takto potažené kopyto naneseme epoxy a skelnou tkaninu v potřebném počtu vrstev (dle vyžadované tuhosti výsledné skořepiny). Velmi důležitý je i následný krok a to je přetažení druhého prezervativu přes prosycenou tkaninu. Latex opět udělá své a tak i vnější povrch, který se jinak musel pracně tmelit získá po vytvrzení sklovitý povrch i bez použití mimořádně pracných negativních forem. Ze zkušenosti vím, že vytvoření kopyta 80x80x90 mm (poslepováno ze zbytků balzy tl. 10 mm a vybroušeno do jakéhosi komolého kuželu) trvá asi 2 hodiny. Během další půlhodiny lze namíchat epoxy, nastříhat skelnou tkaninu a natáhnout prezervativ na připravené kopyto. Olaminování a natažení druhého prezervativu (lubrikantem směrem dovnitř) je pak dílem další půlhodinky. Druhý den je již možné překryt oloupat od latexu a po dokonalém odmaštění, případném zarovnání velmi výjimečně se vyskytujících bublinek a mírném zdrsnění povrchu lze provádět povrchovou úpravu. Při pečlivé a rychlé práci máte překryt hotový do dvou dnů i s vytvrzením. Na závěr několik rad:

- na složitější překryty s různými prohlubněmi a výstupky zapomeňte
- kopyto není nutné tmelit (pokud zrnitost brusného papíru postupně snižujeme až na více než 800) - drobné dírky a malé prohlubně či rýhy napnutý latex zarovná.
- po dřevě prezervativ neklouže, takže je nesnadné jej navléknout. Vhodné je obrátit jej naruby, nafouknout jej (ne moc - asi 1 litr vzduchu) a tlakem přes horní část kopyta toto zatlačit dovnitř nafouknutého prezervativu jakoby skrze rezervoárek (stranu s otvorem zatím držíme prsty, aby vzduch neutekl). Pak s postupným vypouštěním vzduchu dosáhnout, aby došlo k pokrytí alespoň 1/2 povrchu kopyta. Zbytek se pak přetáhne již ručně. Obvykle pak ale není latex správně a rovnoměrně napnutý. To lze vyřešit velmi snadno tak, že se prezervativ i s kopytem uvnitř znovu nafoukne, kopyto se setřese do jeho špičky a vzduch se vypustí. Díky tomu, že jsme na začátku prezervativ obrátili naruby, je teď lubrikant opět na povrchu a kopyto je připraveno i po stránce separace.
- není nutné používat k překrývání kopyta pouze prezervativy standardní velikosti - v prodeji jsou zesílené varianty a varianty s větším průměrem.
- pokud jste si koupili stavebnici RC modelu a uvnitř je bílý umělohmotný výlisek překrytu (to je ta křehká umělá hmota co při vibracích motoru praská a špatně se u ní dělá povrchová úprava), můžete tento výlisek použít k snadné výrobě kopyta pro “prezervativovou metodu” laminování a to tak, že do tohoto výlisku nalejete sádru.
- jakmile je vše hotovo a mělo by se čekat již pouze na vytvrzení epoxydu, raději ještě jednou zkontrolujte, zda někde pod latexem nenajdete vzduchovou bublinku, která by vás později nutila k tmelení. Takto “ztracený” čas se pak rychle vrátí.

Musím říci, že na našem učilišti tuto metodu nepoužíváme dlouho. Zatím spatřily světlo světa pouze 4 různé překryty, vyráběné na různých kopytech (sádra, balza, vytmelený polystyrén), ale zdá se, že jde o nejrychlejší a přitom velmi kvalitní metodu, kterou zvládli již i žáci prvních ročníků (rovněž se zbavili ostychu při nákupu a naučili se s prezervativem manipulovat šetrně a s citem - to je druhý přínos). Pro ty modeláře, kteří se i přes svůj pokročilejší věk ostýchají podobné pomůcky v obchodě kupovat, nebo se bojí, co na podobné nákupy řekne manželka, jestliže používá jinou antikoncepci, mám radu - použijte počítačovou síť INTERNET k jejich nákupu - existuje zde spousta elektronických obchůdků, které objednané zboží diskrétně doručí poštou.

Nakonec ještě jeden dodatek, který nebyl zveřejněn. Dejte si pozor na některé agresivní laminovací směsi. Běžný EPOXY 1200 či EPOXY 1550 můžete použít bez obav. Některé (například polyesterové) pryskyřice však dokáží latexovou vrstvu buď zcela narušit, nebo některá jejich složka prolne a může například rozpustit polystyrenové jádro kopyta a podobně - doporučuji používat osvědčené EPOXY, nebo si raději technologii vyzkoušet předem na nějakém zbytku.

(Článek byl zveřejněn v časopise RC Modely číslo 11/1998 a patrně omylem pak ještě jednou v čísle 1/2001)