Hlavní stránka

Rozhodnutí včelařit

RozhodutiVcelarit_1 Před pár lety by mě ani nenapadlo, že budu mít včely. V životě jsem dostal asi 2 žihadla, z toho jedno do nohy a tento typ hmyzu jsem v panice obcházel obloukem. Jenže pak pak to změnil syn Filip.

Asi 2 roky před zahájením včelaření se Fíla dostal blíže ke včelám v mysliveckém kroužku na který jej vozíme - vedoucí včelaří a své svěřence tak trochu protáhl svojí včelnicí. Med jsme kupovali od včelaře odnaproti, kde Fílu fascinovaly věci jako medomet a nějak začal mít už v 7 letech jasno, že tohle prostě chce dělat. Mě to chvíli nechávalo chladným, protože spousta nápadů jej stejně rychle jak přišly i opouští, ale tohle se táhlo snad 2 roky, takže i když jsme rovna byli ve fázi svépomocné stavby nového bydlení, začal jsem sledovat na Youtube různá videa a probíral se diskuzemi se včelařskými radami. A pak to přišlo - OK, jdeme do toho, ale nic velkého, tak 2 oddělky. Objednal jsem je včas s koncem roku od zkušeného včelaře z okolí Příbrami a nakonec na jaře dodatečně objednal další 2 oddělky od jiného Včelaře z okraje Prahy. Takže nakonec ne 2, ale 4.

Mezi tím jsem sehnal nějakou literaturu, ještě více jsem se ponořil do diskuzních příspěvků a videí a samozřejmě jsem začal navštěvovat dílnu i z jiných důvodů, než byla stavba - vyráběl jsem nástavky, stojany atd. Došel jsem totiž k závěru, že včelařit tak, že si všechno nakoupím, vrazím do toho včely a pak vytočím med není to, co by mě uspokojilo a někam posunulo - musím pochopit konstrukci nástavků a rámků a jen tak mám možnost zkoušet i vlastní nápady a cesty a to je důvod proč dělám to co dělám - tedy že se snažím dělat spoustu věcí sám, ačkoliv se to či ono dá koupit jako komerční výrobek. To bych ale mohl klidně dál chodit pro med k sousedovi.

RozhodutiVcelarit_2 RozhodutiVcelarit_3

Věci, které jsem musel vyřešit tedy byly nástavky (zvolil jsem zateplené z palubek) v rozměru rámků 39x24. Těch jsem z počátku vyrobil 8, protože daný rok ta 4 včelstva z oddělků tak akorát ty 2 nástavky využijí. K tomu samozřejmě rámky v rozsypu a spoutu bižuterie a pomocného vybavení. Pro umístění včel jsem musel vyrobit stojany a už tady jsem trošku přemýšlel a vymyslel vlastní systém dlaždice - bedňák - trámky, které do bedňáků zapadnou svojí spojkou. Rychle vyrobeno, natřeno, umístěno.

RozhodutiVcelarit_4 RozhodutiVcelarit_5