Hlavní stránka

Pila na deskový materiál

Pila na deskový materiálKdyž jsem začínal s přípravami na stavbu, bylo jasné, že řezat desky ručně jen podle přisvěrkovaného prkna bude děsný opruz. Ano - dalo by se to určitě nějak jednoduše vyřešit, ale to bych nebyl já, aby z toho nebylo něco lepšího.

Měl jsem z doby kdy jsem plánoval stůl na počítač (který by se přesouval ke stropu) hotové některé díly pojezdu - vlastnoručně soustružené silonové rolny s ložisky a půlkruhovým profilem na 30mm tyče, mechanismus na jejich předepnutí a pár dalších věcí. Stůl jsem nerealizoval a teď se mi ty díly hodily. Narazil jsem totiž na fantastickou věc - formátovací pilu s šikmo uloženým deskovým materiálem na válečkové dráze a svislým pojezdem s obyčejnou ruční kotoučovou pilou, který lze otočit o 90 stupňů a řezat desky po délce. Hned jsem začal s návrhem a výrobou, udělal jsem rolny pro válečkovou dráhu a ližinu na ně a také jsem svařil rám zadní strany o který se bude opírat materiál.

Vozík s okružní pilou Detail pojezdu Prostor za vozíkem


Plánoval jsem to skládací, velmi masivní (a tím také těžké). Spoustu věcí jsem plánoval vyrábět na dost pokročilé úrovní - pojezdové tyče měly být vrtány s válcovým zahloubením z obou stran - na jedné straně pro hlavu šroubu a na druhé jako ploška pro distanční váleček, na konstrukci měly být navařeny kusy masivní pásoviny se závity do kterých by se ty tyče kotvily. Upřímně - byl to úlet. Jednak na to nebyl čas se s tím takto mazat a možná bych tím strávil víc času než bych ušetřil, takže následovala sada radikálních změn - na pojezdové tyče se navaří natupo závitovky, do kontrukce se udělají díry a závitovky se tam ukotví dvěma maticemi proti sobě. Už jen tohle ušetří spoustu času. Nebudeme to natírat - nějakou dobu to vydrží tak jak to je (když na to nebude pršet) a později se uvidí. Vše co půjde urychlit pomocí svářečky se prostě jen přichytí, konstrukce se udělá tak, aby se případný požadavek na rovnoběžnost, nebo kolmost dal dořešit pomocí podložek.

Rolna a svěrka Najíždí deska Vycvaknutý držák pily


Některé dily (hlavně na uchycení pily) jsem nechal vypálit plasmou. To je mimochodem docela přesný způsob výroby a díly se dají prakticky ihned použít. Většinu dílů jsem měl tedy připravených, jen je svařit dohromady. Nakonec ta kompletace zabrala celý víkend, ale i tak se to určitě vyplatí, protože naměření a uříznutí desky je v tomto podání ekvivalentem chvilkového odložení desky ke stěně a jednoho sehnutí. A navíc stejně mrzlo, takže by se ani desky nedaly k sobě lepit flexibilním lepidlem.


V každém případě jsem to dotáhl do stavu, kdy lze řezat svislé řezy, na vodorovné chybí brzda aby bylo možné vozík fixovat na pojezdu a svislá měrka aby bylo možné nastavit přesnou výšku pouhým najetim ryskou na zvolenou hodnotu. Uvidíme, jestli mi to nebude chybět, ale zatím to na moc vodorovných řezů nevypadá.