Hlavní stránka
První investice do fyzické stavby domu
- Podrobnosti
- Kategorie: Stavba domu
- Zveřejněno: 5. 2. 2016 15:08
- Zobrazení: 3116
Investicí do stavby domu nemyslím poplatky kolem povolení, platbu za projekt, nebo zakoupení nějakého nářadí, ale skutečně zakoupení něčeho co bude součástí samotné konstrukce domu. Co konkrétně jsme pořídili je asi hodně překvapivé.
Tím materiálem je ocelová pásovina 5x50 a to rovnou 36metrů a za 1700 Kč. Proč zrovna pásovina ? Důvodem je, že ke spojení trámů druhého nadzemního podlaží s ližinou je zapotřebí 54 ocelových úhelníků 200x200 s úhlopříčnou výztuhou a ty je třeba vyrobit. Naštěstí mám celkem dobře vybavenou dílnu, takže to nemusím nikde zadávat, nařežu, vyvrtám, zahloubím, ohnu a svařím si to sám. A kdy je na to nejlepší čas ? Před vydáním povolení, protože to vrcholí nezbytné přípravy a až se bude stavět, čas na tohle nebude a když to zadám udělat externě, bude to spousta peněz navíc. Takhle si myslím, že se i s natřením dostanu pod 2000 Kč.
Pro dělení plocháče jsem si upravil kdysi dávno vlastnoručně vyrobenou a stále ještě ne zcela dokončenou rozbrusku, kam si můžu upnout svěrák od vrtačky a po úpravě nastavit doraz pro poměrně přesné dělení tyčového materiálu na stejně dlouhé díly. Je to celkem hlučný stroj s obřím kotoučem, takže jsem to řezal před garáží po menších dávkách a průběžně je opracovával.
Pro vrtání jsem si narychlo spíchnul vrtací připravek do kterého vždy stačilo uříznutý díl vložit a vyvrtat 8 děr. Po nařezání, odstranění otřepů, vyvrtání v přípravku jsem všechny díly ještě zahloubil a mohlo se jít ohýbat. Na to mám takovou opět vlastnoručně vyrobenou ruční ohýbačku, kterou upnu do svěráku spolu s ohýbaným dílem a ohnu i když to má tloušťku 5mm.
Následovalo nařezání úhlopříčných výztuh a výroba přípravku na svařování. Proč přípravku ? Ono se to přesně na 90 stupňů ohnout nedá - někdy je to o chlup víc, někdy míň a i kdyby to bylo přesně, tak při svařování by se to stejně vlivem tepla celé hnulo, takže jsem si udělal úhlopříčně vyztuženej připravek do kterého se to pomocí svěrek upne, tím se materiál srovná a po svařování to má pravý úhel pěkně jeden kus jako druhý.
A výsledkem je 54 kousků připravených k natírání. To už přenechám Janě a pak už to poputuje rovnou na stavbu.