Hlavní stránka

Dílna - věnec a další patro

Dílna věnce_4 Dílnu jsme dlouhou dobu opomíjeli a už to vážně dál nejde odkládat - musí pod střechu. Vymetat po každém dešti zevnitř vodu je opravdu vopruz.

Podlaha v patře (tedy ta prkenná nosná vrstva) tam je, takže by neměl být problém udělat nad ní věnec. Jo je to tak a je to tak schválně - podlaha není na věnci ale pod ním. Není tam plná výška stropu, aby to nebyl kvůli druhému patru věžák a ty trámy na kterých lehká podlaha složená jen z prken a OSB desek bez nějakého velkého zatížení sedí jen na cihelných blocích. Věnec je ale na jednotlivé trámy napojen - do každého konce trámu jsou navrtány 2 díry a natlučeny kolíky z betonářské oceli. Současně je z tohoto věnce vyvedena pásovina, kterou se na několika místech spojí spodní a horní věnec.

Po odlití spodního věnce jsme vyzdili další 4 řady a stejné bednění se ještě jednou použilo na bednění druhého věnce, respektive dvou polověnců ve tvaru písmen "C", protože jsou tam štítová okna. Pro tak malou stříšku je odlití plného věnce s komplikovaným "U" řešením u okna zbytečná práce. V projektu to nebylo a s dozorem jsme se dohodli, že to takto bohatě stačí.

Před zalitím se samozřejmě musely dokončit spojení pomocí pásoviny. Jinak je technologie bednění u obou věnců stejná - bočnice sedí na vrutech, nahoře je řada spojovacích latí držících rozteč a ve spodní třetině oko z rádlovacího drátu, kterým jsou k sobě bočnice staženy. Je to rychlé a levné.

Dílna věnce_1 Dílna věnce_2 Dílna věnce_3

Na lití jsme objednali pumpu. Teď se asi spousta lidí chytá za hlavu, ale když už se dělá něco s betonem, vždy se dá naplánovat několik akcí najednou po celé stavbě a pak to přestane vypadat nesmyslně. V prvním případě to byla k věnci ještě deska pod retenční nádrž (průměr dost přes 3 metry a tloušťka 15 cm), základový pás pro další zítku o délce asi 11 metrů a základ pod sokl před vstupem do domu. Poslední 2 věci by se asi daly dělat rovnou z mixu, k nádrži by se ale asi nedostal, nebo blbě a když se to sečetlo a vyšlo že to bude nad 6 kubíků, tak jsme byli pro pumpu všemi deseti. V případě druhého věnce to byla stejná skladba, jen místo podkladové desky pod nádrže se betonoval vložený vnější obal (opět deska 15 cm), lily se bedňáky zítky a bedňáky soklu. Objemově to vyšlo dokonce o 3 kubíky více.

Dílna věnce_5

Po vytuhnutí horního věnce se mohlo jít na štíty, takže další cihly a překlady nad štítová okna, lešení v patře zevnítř a na dokončení šíkmých okrajů štítových stěn se kvůli jednoduššímu dořezu použilo pár porobetonových tvárnic, ze kterých se trojúhelníkové bloky řezaly o poznání snadněji.

Dílna věnce_6