Hlavní stránka

Střešní a zbývající boční vazníky

Vazníky vztyčenyPro stavbu delších vazníků (střešních) a i těch středně dlouhých (štítových) bylo nutné přípravek prodloužit na celkovou délku asi 8m. To už je řádná délka, ale bez přípravku to prostě nepůjde. Poloha šikmých příček je uplně jiná, jsou tam prakticky nulové mezery a tak se starý přípravek v podstatě celý musel odstrojit, prodloužit, nakreslit novou polohu příček, převrtat montážní otvory a navrutovat nové dorazy a svěrky.

Celé se to muselo odehrát při co nejvyšší rovinnosti přípravkového stolu. Včasné přípravy v podobě nařezaných příček i hlavních stojin se vyplatily, protože ve 4 lidech se podařilo stáhnout čas montáže 1 vazníku pod 20 minut. Ve finále jsou to asi nejjednodušší vazníky (byť nejdelší), protože se na nich nevytváří žádné speciality typu podložky pod ližinu, nebo příložky dodatečně montované na konci. To i štítové vazníky bylo nutné dodatečně upravit a to leckde i na míru.

Přípravek na vazníkyLepení vazníkůKolmé vrtání vazníků

Hotový vazníkDotahování maticUskladnění vazníků

Boční vazníky (štítové) jsou vyrobeny v kratší verzi sahající pouze ke kleštině ke které jsou kotveny. Zbývající nástavba nad kleštinou nás prozatím nezajímá a doplníme ji až to bude aktuální (vnější opláštění stěn v oblasti štítu).

Všechny vazníky (26 střešních a 15 štítových) jsme prohnali lázní do té doby uskladněnou v kanistrech. Z celkového objemu 300 litrů roztoku zbylo téměř přesně 200 litrů, takže vazníky nacucly celkem 100 litrů (počítáno včetně hlavních stěnových a podkladků). Pár litrů se ještě spotřebuje, ale se již bude řešit ručním natíráním, nebo máčením malých dílů ve vaničce.

Máčení ve fungiciduStočení lázně do kanistrůVazníky namočeny

Jako první jsme namontovali na jedné straně 3 a na druhé 4 boční štítové vazníky, které jsme ukotvili k pozemnímu věnci a přes podložku k trámu podlahy. Jsou zde zapotřebí jako náhrada hlavní nosné zdi pro krajní kleštinu, která je k nim (opět přes podložku) připojena.