Hlavní stránka

Celkový koncept domácí autodráhy

Před několika lety jsem narazil na inzerát, nabízející za pakatel díly autodráhy značky Cartronics. U nás se sice tato dráha neprodává a ani v zahraničí již nepatří mezi masově prodávané hity, nicméně díly byly z větší části zcela nepoužité a cena byla "za babku", takže jsem jich vzal co se vešlo do krabice od počítače (asi 45m). K dispozici jsem měl dlouhé díly, poloviční, ostré a méně ostré zatáčky vždy 45 stupňů, několik napájecích dílů a mechanické počítadlo. Od začátku jsem chtěl postavit pořádnou velkou dráhu na půdě, ale nějak to nevycházelo s čase a až teď jsem se k tomu dostal a naplno se tomu začal věnovat.

Teď co s tím - začal jsem přemýšlet, zda chci dlouhou dvoudráhu, nebo kratší čtyřdráhu. Do návrháře tratí jsem naházel několik možných návrhů, které počítaly se seznamem dílů, které jsem měl k dispozici a nakonec po zralé úvaze jsem se rozhodl, že to bude čtyřdráha - hlavně proto, že bude více zábavy, i když pořizovací náklady budou vyšší (více aut, ovladačů, silnější zdroj atd.).

Jak jsem nad tím přemýšlel, stále více mě napadalo, že nemůžu jen tak poskládat pár dílů na desku, připíchnout ovladače a jezdit dokola - byla by to časem asi trochu nuda, byl by nízký komfort obsluhy a počítat si kola sám - to by nikoho nebavilo. Vznikl proto nápad, že to udělám pořádně - včetně připojení na počítač.

Udělal jsem si tedy seznam požadavků, které bych chtěl, aby to splňovalo:

 • Analogová domácí autodráha na ploše 2.44m x 3.66m (3 x dřevotřísková deska)
 • Bude to na nevytápěné půdě, takže se to zvedne 60-70cm nad úroveň podlahy a bude se to plachtovat. Bude nutné se smířit s tím, že v zimě to většinou nebude použitelné.
 • Půjde o čtyřdráhu, kde bude délka všech 4 drah naprosto shodná
 • Napájení bude regulovatelné pro každou dráhu zvlášť od 5 do 15V
 • Půjde individuálně přepólovat každou drážku
 • Připojení ovladačů pomocí banánků
 • Jištění proti zkratům a závadám elektroniky tavnými trubičkovými pojistkami
 • Kvalitní auta Scalextric
 • Měření času pomocí PC a optických závor zabudovaných v drážce
 • Startovací světla
 • Možnost připojování napájení dráhy pomocí PC s možností trestat předčasný start apod.
 • Časem možnost rozšíření o další snímače pro mezičasy a čerpání paliva
 • Zvukové efekty z PCAbych zajistil, že budu schopen dráhu obsloužit pomocí PC, měl jsem na výběr - napsat si vlastní program, což jsem i začal pro MS-DOS, ale pak jsem dostal nápad využít nejnovější SlotCar Manager (SlotMan) a vyměnit v něm jednu dll knihovnu tak, aby místo s RaceControlem spolupracovala s vlastním zařízením, čímž se to celé zjednodušilo a bylo jasno.

Pustil jsem se tedy do vývoje hardware:Zapojení modulů a ovládacích prvků pro 4 dráhu je pak následující:Aktuální stav je ten, že mám dráhu sestavenou na téměř hotovém stole s výsuvnými "šuplíky" s ovládacími panely, mám do stolu zabudované PC, držák na monitor, klávesnici a myš, reproduktory, zabudovaný zdroj, vše propojené a funkční. Světlům ještě chybí postavit držák ve tvaru budovy ke startovací čáře. Nicméně vše je propojené svazky kabelů a plně funkční a ověřené krátkým zkušebním provozem. Dráha je ještě provizorně podepřena různými krabičkami (do tvaru mostu), ale materiál na mostní konstrukci již mám včetně sádrových obvazů na vymodelování krajiny. Další postup bude spočívat tedy v práci na vzhledu a mechanické funkčnosti dráhy (krajnice, svodidla, most) a po dokončení této fáze bych rád doplnil ještě desku pro měření mezičasů a další pro čerpání paliva.