Hlavní stránka

Zahradní domeček

Tohle je poměrně častá součást vybavení hřišť a zahrad, takže celkem logicky jsem se pustil do plánů i na konstrukci takovéhoto domečku. Jako první mě zaujaly malé domečky seskládané z palubek. Přišlo mi to jednoduché a rychlé, ale pak zase příliš malé. Jak to dopadlo ?

Skončil jsem u dřevostavby z OSB desek, které jsou celkem snadno opracovatelné a ve variantě s perem a drážkou se s nimi i celkem snadno manipuluje a práce jde pěkně od ruky. Začal jsem tedy sháněním tohoto materiálu. Nedaleko otevírali právě nové OBI a měli tam tento materiál mít v akci. Jak už to bývá, samozřejmě byl vyprodaný. Když jsem se tam pak stavoval později, byl regál stále prázdný a navíc sleva byla fuč a cena uvedená na štítku naprosto mimo realitu, takže jsem nakonec vyrazil k malému lokálnímu prodejci a pořídil desky téměř za cenu původní akce v OBI.

Postupně jsem pořídil střešní latě, lino na podlahu, asflatovou lepenku pod šindele, asfaltové šindele, šindelové hřebíky, asfaltový tmel, lišty na rámy oken, plexisklo, plotovky na předzahrádku a přešel do fáze realizační. Práce jsem zahájil přípravou nosných bodů. Samozřejmě jsem se nedělal s betonovými základy, pouze jsem v mírně šikmém terénu vytvořil 4x4 body tvořené cihlami a betonovými tvárnicemi původně určenými na stavbu plotu. Pomocí vodováhy jsem upravil terén v místě každého podpěrného bodu tak, aby volně položená cihla či betonový blok měl přesně definovanou polohu a výšku. Když jsem pak sestavil ze 3 OSB desek a střešních latí celou podlahu, sedla na připravené body jako ulitá a nic nebylo třeba upravovat. Potáhl jsme to linem a mohlo se začít stavět.

Připravil jsem si 4 stěny z OSB desek a to včetně otvorů pro dveře a okna. Po posazení těchto 4 stěn na podlahu a vzájemném sešroubování to začalo vypadat jako chaloupka. Osadil jsem krov a začal s přípravou střešních OSB desek. Ty jsem v první řadě olemoval dvojitou vrstvou pásek z izolační asfaltové lepenky. Po složení střechy jsem celou střechu pokryl rovněž touto lepenkou a natloukl šindele. Hřeben jsem vyřešil z odřezaných samostatných šindelů.

Otvory pro okna a dveře jsem olemoval vlastnoručně vyfrézovanými a vybroušenými profily ve tvaru U. Z plotovek zhotovená předzahrádka čekala nenamontovaná na provedení povrchové úpravy, což zvládla Jana s Filípkem a na mě už pak jen čekaly dveře, které jsem realizoval jako posuvné na zbytku ocelového T profilu po kterém jezdí dvojice vozíků sestavených z klasických kuličkových ložisek. Okna jsou vyrobena z OSB desek, zesílená vrstvou vyrobenou z palubek a pomocí nalepených lišt je pak vytvořen profil klasického dvoukřídlého okna. Okna jsou v chaloupce celkem 3, takže jde o 6 okenních křídel. Po natření jsem nalámal z 2mm plexi okenní "skla" a zasilikonoval je do připravených otvorů. Osadit okna panty do připravených otvorů a namontovat na ně zamykací mechanismus (obyčejná posuvná petlice) ji bylo jen dílo okamžiku stejně jako osazení chytek usnadňujících zavírání.

K barevné kombinaci snad jen uvedu, že spojení zelené a červené si vybral Filípek sám - nás by něco takového asi nenapadlo, ale zeptali jsme se jakou barvu by chtěl na steny a jakou na okna, jeho fantazie zapracovala a my jen řekli "tak vlastně proč ne" a bylo to.

Vnitřní vybavení se stihlo za dobu stavby již zcela od základu změnit. Původně byl uvnitř stůl, židle, policové skříňky a dřevěná lavice. S namontováním oken přišla možnost otestovat jak by se v takovém domečku spalo, takže nastoupily matrace a veškerý původní nábytek šel do garáže. Nějakou dobu tam ty matrace pak zůstaly a Filípek si tam chodil hrát s autíčky. Nyní je tam opět stůl a židle a nějaké poličky.

Do budoucna se ještě chystá vyšperkování stěn kreslenými postavičkami (první ještě nevybarvené obrysy tam již máme) a na terásku sundavací poličky na odkládání pití či nějakého toho mlsu.