Hlavní stránka

Samonosné schody

SmonosneSchody_4 Tento typ schodů jsme plánovali od samotného počátku - je to dřevostavba, takže k té patří schodiště ze dřeva. Nicméně není moc kam takové schodiště kotvit, takže bude samonosné. Navíc pod ním bude kumbál na uskladnění všeho co bude potřeba.

Schodiště není levná záležitost, nicméně brát to jako důvod proč rozplácnout dům jak nějaké sklady v polích - to bych si musel nafackovat, takže je vítám jak řešení úspory zastavěného místa a vlastně i jako řešení umožňující snížit náklady na stavbu. Příprava je jasná - schodišťová šachta musí mít finální podlahu (dlažba) a musí být vymalováno. Ale je to opravdu všechno ? Po výběru dodavatele následuje konzultace na místě spojená se zaměřením. Předem jsem měl zjištěno, že i když je schodiště smonosné, stejně se kotví i do sádrokartonových stěn a vkládá se do nich dvojice trámků. Koupil jsem tedy již v době stavby příček trámky 80x80 a seřízl je, aby se vešly. Naspecifikoval jsem jejich polohu aby si výrobce schodiště mohl připravit otvory a pak už jen čekal, až přijedou.

Firma pracuje s CNC a měli to hotové celkem rychle. Na montáž horní větve si mne i přizvali, protože tam se každá silná ruka hodí (muselo se to zvednout a zasadit), takže i tady jsem přiložil trochu ruce k dílu. Sedlo to jako prdel na hrnec, jen nahoře to bylo asi o 5mm nad úrovní podlahy. Nejdříve jsem si říkal, že je to drobná chybka, ale po pár měsících si to sedlo naprosto zároveň, takže ne chyba, ale zkušenost - přesně věděli, co to udělá a počítali s tím předem.

SmonosneSchody_1 SmonosneSchody_2 SmonosneSchody_3

To nejhorší mě ale ještě čekalo. Je třeba vyrobit mnohoúhelníkovou stěnu, která odděli schodiště od prostoru pod ním a stěnu pro zárubeň s dveřmi. Ta dělící stěna původně byla plánovaná z SDK, ale nakonec jsme se dohodli, že se udělá dřevěná. Zajel jsem tedy pro smrkovou spárovku a začal vyrábět dvouvrstvou stěnu s vnitřním rámem a obrubou, která se namontuje až po nalakování a dokončí opláštěním z vnitřní strany až po montáži. Byla to celkem náročná práce pokud jde o měření, řezání, spojování, lakování a nakonec i samotná montáž ve stylu ježka v kleci, ale klaplo to a ten podivný tvar dělící schodiště od prostoru pod ním je hotov, opláštěn i zevnitř, dokončeno lakování a finální uzavření pomocí SDK příčky pro vstupní dveře.

SmonosneSchody_5 SmonosneSchody_6 SmonosneSchody_7

Co chybí je obložení mezery mezi deskami SDK hodního a dolního patra, kde je vidět každá vrstva skladby podlahy - trámy, prkna i beton. Provozu to nebrání a máme takový záměr to překrýt nějakým sofistikovaným rámem s otvory pro fotky. No uvidíme. Tohle patří k věcem které se budou řešit až dlouho po nastěhování.