Hlavní stránka

Dílna - krov a střecha

DilnaStrecha_5 Dílnu jsme dlouhou dobu opomíjeli a už to vážně dál nejde odkládat - musí pod střechu. Vymetat po každém dešti zevnitř vodu je opravdu vopruz.

Je rozhodnuto - dílna musí pod střechu. V domě řádí zedníci s vnitřními omítkami a nějak mám trocu času se tomu pověnovat.

Dřevo na krov i na pozednici bylo nakoupeno společně s dřevem na dům, takže je z čeho dělat a navíc se to ještě za ty 2 roky dále vysušilo. První vec byly pozednice. Chvíli jsem přemýšlel jak tam ten 8m dlouhý trám dostanu a protože mi na zemi přišel lehounký, tak jsem jej dotáhl ke zdi a položil k ní. Do 2/3 jsem si přivázal provaz a ze zhora jej vztyčil. No - trochu jsem se přecenil a dalo mi to zabrat víc než jsem čekal (řádně jsem se zpotil), ale jak to tam tak stálo, už nebyl velký problém to při té dýlce překlopením přes hranu betonu a následným posunováním dostat na místo. Na druhou pozednici jsem si hlavně kvůli zvedání přizval manželku a bylo to o dost snažší ;o). Když už byly pozednice nahoře, tak jsem je ustavil do budoucí polohy, zkontroloval že to bude rovně, navrtal díry pro závitové tyče, zalepil je do vypucovaných děr chemickou kotvou a hadovitým vrtákem provrtal pozednice. Dedly tam jako prdel na hrnec, takže už jen tesařské podložky, matice a dotáhnout.

A může se jít na krov. Budu jej opět dělat sám - jsou to jednoduchá A-čka, takže ověřit že jsou pozednice opravdu rovnoběžně (byly) a můžu začít. První spoj je závitovou tyčí na hřebeni. Každou krokev je tedy třeba upravit motorovou pilou tak aby do sebe konce zapadly, provrtat a pořádně stáhnout. Následují kleštiny, které jsou oboustranně (s výjimkou krajních) a ve spojích je nutné použít buldočky (podložky s oboustrannými trny, které po dotažení závitovky zajistí, že se spoj ani nehne). Samozřejmě je nutné upravit konce a udělat zářezy pro pozednice a to tak, že později každé A-čko sedne na místo přesně a bez mezery. Využil jsem laserový dálkoměr a připravil jsem si pravoúhlou šablonu z prken, takže jsem velmi přesně dodržel shodný úhel střechy i polohu a rozteč zářezů pro pozednice. S motorovou pilou jsme si tady máknul.

DilnaStrecha_1 DilnaStrecha_2 DilnaStrecha_3

Nejspíš není obvyklé, aby krov sestavoval někdo na zemi, ale jsem na to sám a tahat a manipulovat s jednotlivými částmi krovu uplně sám ve výšce - to by neskončilo dobře. Takto jsem si objednal jeřáb a během chvilky byl krov nahoře. Malinko jsem musel poupravit zářez na jednom místě, aby to sedlo (nešlo to tam ani nabouchat), ale jinak každé A-čko sedlo na místo prakticky okamžitě, bez mezer, předvrtanou dírou se zajistilo pořádným vrutem a vzájemně se to zavětrovalo pomocí starších prken. A hotovo - jeřáb dostal 2000, odjel a krov svépomocí v jednom člověku je na místě.

Teď krytina - tašky byly na místě (opět zásoba z doby, kdy se dělal střecha na dům), zbyly i nějaké střešní latě a na poslední chvíli (jedna z posledních střech v daném roce) se do toho pustila stejná firma jako u domu. Tentokrát jednodušeji - bez bednění, jen latě, fólie, kontralatě, krytina, plechování štítů a okapy. Tím je hotovo a konečně do dílny nebude pršet - tedy alespoň ne vrchem, okna a dveře zatím nejsou, ale už to nebudeme muset neustále vymetat.

DilnaStrecha_4